B.C.C.
Ltd.
Şti.

  

 

 

UNIGRAPHICS NX  CAM KİTABI 

 İÇİNDEKİLER

BÖLÜM 1 - NX CAM ÖZETİ ve CAM OPERASYONLARININ KISA TANIMLARI  

BÖLÜM 2 - NX7.5 İLE CAM OPERASYONLARINA GİRİŞ  

BÖLÜM 3 - CAVITY MILLING ( KABA OPERASYONLAR) 

BÖLÜM 4 - TAKIM TANIMLAMA 

BÖLÜM 5 - CUT PATTERN ( KESME METOTLARI) 

BÖLÜM 6 - CUT LEVELS (KESME SEVİYELERİ) 

BÖLÜM 7 - CUTTING PARAMETERS (KESME PARAMETRELERİ) 

BÖLÜM 8 - NON CUTTING MOVES ( YAKLAŞMA – UZAKLAŞMA ve BOŞTAKİ   HAREKETLER) 

BÖLÜM 10 - FEEDS AND SPEEDS ( İLERLEME VE DEVİR DEĞERLERİ) 

BÖLÜM 11 - MACHINE CONTROL ( MAKINA KONTROLU) 

BÖLÜM 12 - OPTIONS (GÖRSEL OPSİYONLAR) 

BÖLÜM 13 - Z LEVEL PROFILE (Duvar Finish Operasyonları) 

BÖLÜM 14 - CONTOUR AREA (TABAN VE GENEL FINISH) 

BÖLÜM 15 - STREAMLINE ( YÜZEY FORMUNA GÖRE  İŞLEME) 

BÖLÜM 16 - FLOW CUT (FINISH _ KALAN TALAŞ) 

BÖLÜM 17 - PROFILE 3D 

BÖLÜM 18 - CONTOUR TEXT ( YAZI İŞLEME) 

BÖLÜM 19 - PLANAR MILLING(Düz Zemin Kaba, Yarıkaba Ve Finish Yöntemleri) 

BÖLÜM 20 - DRILLING (Delik Delme Yöntemleri) 

BÖLÜM 21 - TURNING (Tornalama) 

BÖLÜM 22 - POST PROCESSOR (NC Kodu Çıkarılması) 

BÖLÜM 23 - EXTRA ÖZELLİKLER

BÖLÜM 24 - ÖRNEKLER 

"Unigraphics NX 7.5  Cam Eğitim Notlarını PDF formatında  BCC LTD. ŞTİ.nden  30 TL. karşılığında  temin  edebilirsiniz."

BCC LTD. ŞTİ. olarak Ege Bölge Temsilcisi olduğumuz Unigraphics NX7.5 yazılımının Cam ile ilgili bilgilerimizi ve tecrübelerimizi birleştirerek, yaklaşık 200 sayfadan oluşan bir kitap yazdık. Kitabi yazmaktaki amacımız hem UG NX 7.5 ile cam yapmaya yeni baslayan veya öğrenmek isteyen müşterilerimizi , hem de hali hazırda UG NX 7.5 ile Cam yapan müşterilerimizin ellerinin altında bulunduracakları bir doküman oluşturmaktı.

 

Aşağıda belirtilen Hesap No’suna 30 TL. havale yaparak, fatura bilgilerinizi (Şirketler için :Firma Adı ,vergi dairesi - vergi numarası - adres  veya şahıslar için : TC Kimlik No  - adres ) de dekonta ekleyip  0232 - 348 15 09 numarasına faxlamanız yeterlidir.

Kargo ücreti alıcıya aittir. Kitabımız PDF formatında DVD olarak adresinize en geç 2 iş günü içerisinde gönderilmiş olacaktır.

 

Dikkat: Bu DVD izinsiz olarak kopyalanamaz ,  çoğaltılamaz , herhangi bir web sayfasında yayınlanamaz.  

 

Garanti Bankası - Özkanlar Şubesi (754)

TL  Hesabı    :  6299277

IBAN   No      :  TR30-0006-2000-7540-0006-2992-77

 

 

Anasayfa  l Ürün ve Hizmetler l Eğitim l Seminer l Hakkında l Bize ulaşın l NX 7.5 CAM KİTAP

   
 
 

  © Tüm Hakları Saklıdır.      

l   info@bogazicicadcam.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UNIGRAPHICS NX 7.5  CAM KİTABINDAN ÖRNEK SAYFALAR 

 Extend At Edges: Bu ikon finish operasyonlarda takım yolunu parça bitimlerinde uzatıp uzatmamayla ilgilidir. Eğer ikon işaretlenirse takım yolu uzatılması için ölçü istenir eğer işaretlenmezse takım yolu parça kenarlarına kadar, takım yarıçapı parçadan dışarı çıkacak şekilde oluşturulur. Takım yolunun uzatılmasındaki amaç parça kenarlarında oluşabilecek çapakların finish operasyonda alınmasıdır. Takım yolunu uzatmak için girilecek ölçü iki şekilde verilebilir. Birincisi Specify komutu seçili iken direkt olarak mm cinsinden ölçü girilmesi, ikincisi ise Tool Diameter işaretliyken takımın çapına göre yüzdesel olarak takım yolunun uzatılma miktarının verilmesidir. Bu değerin gereğinden büyük verilmesi takımın boşta dolaşmasına ve zaman kaybına neden olur. Bu yüzden bu ikonun işaretlenmesi ve takım çapının % 20’si gibi bir dışa çıkma miktarının verilmesi idealdir. Aşağıda sırasıyla bu ikon işaretli değilken ve işaretliyken oluşan takım yolları ve ölçünün neresi olduğu şekillerde görülmektedir.

 

 

 

 

 Remove Edge Traces: Bu ikon, takımın parça kenarlarından aşağıya düşme yapıp yapmamasıyla ilgilidir. Eğer işaretlenmezse takım yolu parça kenarından programın belirleyeceği bir ölçü kadar düşme yapacaktır. Eğer takımın düşme yapmasını istemiyorsak bu ikonu işaretlememiz gerekmektedir. Burada bu ikonun işaretli olması takım yolunun uzamaması açısından önemlidir.Aşağıda bu ikon işaretli değilken ve işaretliyken oluşan takım yolları görülmektedir.

               

 

 

 

  

Level to Level: Bu ikon Z_Level operasyonunda takımın bir kademeyi alıp ikinci kademeye inerken yapması gereken hareketi belirlemek için kullanılmaktadır. Burada dört adet ayrı yöntem bulunmaktadır. Bu dört opsiyonunda aktif olması için kesme yönlerinin (Cut Direction) Climb veya Conventional olması gerekmektedir. Eğer kesme yönü olarak Mixed verildi ise sadece iki yöntem aktif olmaktadır(Use Transfer Method, Direct on Part). Yöntemlerden ilki olan Use Transfer Method işaretli olduğunda takım bir seviyeden diğer bir seviyeye giderken Engage/Retract-Method-Transfer Method kısmında ne seçili ise takım ilk önce oraya gider sonra yeni kademesini işlemeye başlar. Yani biz transfer method olarak Clearance Plane seçmişsek takım Z’de bir seviyeyi bitirdikten sonra güvenlik düzlemine (Clearance Plane) çıkar ve oradan tekrar işleyeceği kademeye gelip o seviyeyi işler. Bu yöntemin dezavantajı takım yolunun çok kalkma yapmasıdır. Bu yüzden pek tercih edilmez. Diğer bir yöntemde Direct on Part seçeneğidir. Eğer bu işaretliyse takım parçadan kalkma yapmadan Z’te bitirdiği kademeden direkt olarak bir alt kademeye iner. Bu seçeneğin avantajı parçadan kalkma sayısının çok az olmasıdır, dezavantajı ise takım sürekli aynı noktadan aşağıya iniş yaptığından parça üzerinde bir çizgi bırakma ihtimali olmasıdır. Bu seçenek genelde duvar gibi açık pasolu yüzeylerde  kesme yönü mixed verilerek kullanıldığında randıman sağlamaktadır. Üçüncü seçenek olan Ramp on Part ikonu seçili olduğunda ise takım bir seviyeden diğer bir seviyeye geçerken sürekli aynı yerden olmak koşulu ile parça üzerinden kalkmadan Engage/Retract-Automatic-Ramp Angle bölümünde verilen açı değeri kadar açı yaparak bir seviye aşağıya iner. Ancak yine aynı yerden aşağıya indiği için parça yüzeyinde izler kalabilir. Bu izlerin oluşmaması için son ikon olan Stagger Ramp on Part seçeneği bulunmaktadır. Bu yöntem ile parça üzerinden hiç ayrılmadan ve rampayı sürekli takip edecek şekilde helis yaparak parça üzerinde seviyeleri iner, burada rampa açısını Ramp on Part ikonunda olduğu gibi yani Engage/Retract-Automatic-Ramp Angle kısmında verilen açı değeri kadar alır. Yanlız bu son iki yöntemin açık pasolu yerlerde kullanılması önerilmez. Ayrıca takım parça üzerinde helisel dalışlar yaptığından 3Eksen çalışmada güçlük çeken tezgahlarda tercih edilmemesi gerekir. Aşağıda bu seçeneklerin sırasıyla resimleri verilmiştir.

 

 

 

 

 

Z LEVEL OPERASYONUNDA CUT BETWEEN LEVELS  OPSİYONU:

            Bilindiği üzere Z_Level operasyonu dik duvarların finişinde kullanılıyor. NX3 versiyonunun en büyük yeniliklerinden biri olan bu opsiyon, dik duvarlarla birlikte yatay olan bölgelerde de, aynı operasyon içerisinde finiş uygulayarak farklı finiş operasyonları uygulamaktan bizi kurtarıyor. Böylece birçok parçanın işlenmesi, bir kaba operasyonla bir de Z_Level Profile operasyonuyla tamamlanabilmektedir. Super finish operasyonuna kalan talaşı her tarafta eşit miktarda bıraktırmak amacıylada kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

     

 Cut Between Levels işaretli değilken                         Cut Between Levels işaretliyken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                      

Text Box: Use Depth of Cut seçildiğinde Z deki paso miktarı  ne kadar verildiyse yan kayma da o kadar olur.                 
Text Box: Constant seçildiğinde alt kısımda  Distance kutusu açılır ve buraya mm. cinsinden yan kayma verilir
 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                            

Text Box: Scallop seçildiğinde alt tarafta Height  Kutusu açılır ve buraya yüzey pürüzlülüğü  (mm. cinsinden) değer girilir.                                  
Text Box: Tool Diameter seçildiğinde ise altta Percent kutusu açılır ve buraya yan kayma değeri takım çapına göre yüzde olarak girilir.